Bu haber kez okundu.

KKTC ODTÜ'NÜN "BİSİKLETLİ REKTÖRÜ"

ODTÜ KKTC’nin yeni rektörü ve uzmanlık alanı siber güvenlik olan Prof. Dr. Nazife Baykal, makam aracı olarak bisikleti tercih ediyor!

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın gelini olan Nazife Baykal, ODTÜ matematik ve bilgisayar mezunu. Baykal; "Matematikçi olmak istedim, ailem de bana bu konuda destek verdi. İyi bir matematikçi oldum. Ancak, bilgisayar mühendisliği dalında yüksek lisans ve doktora yaptım. Oğlum küçüktü. Yurt dışında geçirdiğim ilk zamanlarda oğlumu bırakacak kimse olmadığı için okula ve sınavlara onunla girdiğim anlar oldu" dedi.

ODTÜ rektörlüğünü yürüten Baykal; "KKTC'de yaşıyorum artık. Görev yaptığınız zaman aynı spor yapmış gibi işinizden mutluluk duyuyorsunuz. Bu kampusumuz kuruluş sürecini tamamladı. AR-GE teknoloji, üretim odaklı ve ekonomik kalkınmasına katkı yapmak için buradayım. Üniversitemizin 60 yıllık araştırma geliştirme deneyimini Kuzey Kıbrıs’a aktarmanın zamanı. Çünkü kuruluş misyonumuz bu. Biz burada bir köprüyüz. Ülkelerin gelişmesi; araştırma, geliştirme odaklı kalkınmayla mümkün. Ben de bunu yapabileceğimi düşündüm. Bu bana büyük bir enerji ve heyecan verdi. Bunun için buradayım" açıklamasını yaptı.

"Kafamda pek çok proje var. Ama Kıbrıs için en önemli gördüğüm proje burada AR-GE inovasyon çalışmalarına hız vermek. Çünkü Kıbrıs’ın da kalkınması için bu gerekiyor. Bilimin önünde hiçbir engel yok. Sürdürülebilirlik merkezi açacağız. Kıbrıs’ın enerji, su gibi sınırlı kaynakları var. Ama güneş burada çok önemli bir kaynak aslında. Bizim de hedefimiz şu anda ileri malzemelerle, sürdürülebilirlik merkeziyle; enerjide, suda sürdürülebilir bir çevreye katkı sağlamak. Kampusumuzun elektriğinin yüzde 20’si kendi santralimizden karşılanıyor. Bu çevreye çok büyük bir katkı" dedi.

305 bin metrekarelik kampusta çoğunlukla kaldığı lojmandan görev yaptığı rektörlük binasına bisikleti ile giden Prof. Dr. Nazife Baykal, makam aracını yalnızca şehir dışı ve havaalanına giderken kullanıyor. Baykal, bisikletle kampusta daha rahat hareket ettiğini ve öğrencilerle daha iyi iletişim içinde olduğunu vurguluyor.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol