Bu haber kez okundu.

Horlama ve Uyku Apnesi Yaşam Kalitenizi Düşürmesin

 Uykusuz geceler, yorgun sabahlar ve güne kötü başlangıçlar ilerleyen dönemlerde hem horlama sorunu yaşayan kişiyi hem de en yakınında bulunan eşini, ailesini ya da arkadaşlarını rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor.

K.B.B Uzmanı Op. Dr. Coşkun Şanverdi, Normal erişkin insanların en az % 45’inin belirli durumlarda ve zaman zaman horladıklarını belirtiyor. Şanverdi, “%25’lik bir kısım sürekli olarak her uykuda horlama sorunu yaşamaktadır. Horlama problemi daha çok erkeklerde görülmekle birlikte kadınlarda da sıkça görülebilmektedir. Çocuklardaki horlama sıklıkla geniz bademciğinin belirtisidir.” şeklinde ifade ediyor.  

Horlama ve Uyku Apnesi Nedir?

Horlama, uyku sırasında üst solunum yolunu oluşturan burun, yumuşak damak, küçük dil ve dil kökü gibi yapıların birlikte ya da ayrı ayrı darlıklarından kaynaklanan çok rahatsız edici bir gürültü olarak tanımlanabilir. Küçük dilin normalden fazla büyümesi ve sarkması ve bu kasların gerginliklerini kaybederek uyku sırasında solunum yolunu tıkaması ve küçük dilin titreşmesiyle ortaya çıkan seslerdir.

Burundan, ses tellerine kadar üst hava yolunu daraltan bütün problemler alerjik nezle, burun kemiğindeki eğrilikler, sinüzit, alt ve üst çenedeki yapısal anormallikler, dilin aşırı büyük olması horlamaya sebep olabilir.

Uyku apnesi, uykuda solunumun en az on saniye veya daha fazla süre ile durması olarak özetlenebilecek bir sağlık sorunudur. Her ne kadar bunun bir sağlık sorunu olarak algılanması ülkemizde 90’lı yıllardan itibaren olsa da, istatistiksel olarak yaklaşık her 4 erkekten birinin, her 10 kadından birinin yaşadığı ciddi bir sağlık sorunudur.

Kimlerde Daha Çok Gözlenir?

Erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Ancak, kilo fazlası olan kadınlarda da sık görülmektedir. Birçok hastalığa neden olan aşırı kilo horlamanın en tetikleyici faktörlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.  Boyunun kısa ve kalın olması boğazda hava yolunun daralmasına neden olur.
Op. Dr. Coşkun Şanverdi, kilo fazlalığı nedeniyle boynun ve boğaz çevresindeki yağ dokusunun artmasının, horlamayı şiddetlendiren önemli etkenlerden biri olduğunu belirtiyor.  Bademciklerin normalden büyük olması ve geniz eti bulunması daha çok çocuklarda görülen horlama nedenidir; ancak bazen erişkinlerde de sorumlu olabilir. Orta yaş üzerindeki erişkinlerde gençlere göre 2-3 kat daha sık rastlanmaktadır. Alkol gibi maddelerin kullanımı da vücuda zararlı olduğu gibi horlamaya da neden olmaktadır.

Horlama Sonuçları

Uykuda ağızdan gürültülü sesler çıkarma (horlama), düzensiz uyku, geceleri uykunun bölünmesi, sabahları yorgun ve baş ağrısıyla uyanma,  uykuyu tam olarak alamama ve gündüz uyuklamaya neden olabilir. Ağız kuruluğu boğazda yanma gibi fiziksel rahatsızlıkların dışında,  konsantrasyon bozukluğu, depresyon, cinsel isteksizlik gibi psikolojik sorunlara da neden olabilir.


Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Op. Dr. Coşkun Şanverdi, uyku apnesi şüphesi ile başvuran hastaların değerlendirilmesinin çok yönlü olması gerektiğini belirtiyor. “Kulak burun boğaz muayenesi sırasında bademciklerin, küçük dilin damağın boynun, burnun, dil kökünün yapısı özenle değerlendirilmelidir. Uyku apnesine burun problemleri çok sık eşlik edebilmektedir. Deviasyon problemleri, konka hipertrofileri, burun estetiği olmuş, nefes alma problemleri oluşmuş, burnu çökmüş hastalar uyku apnesi ile sıklıkla karşımıza gelebilmektedirler. Burundaki yapısal problemler, uyku apnesinin nedenleri arasında önemli bir yer kaplamaktadır. Ayrıntılı muayene sırasında burnu tıkayan nasal polip, deviasyon, konka sorunları, kronik sinüzit ve geçirilmiş kimi ameliyatlara bağlı, kıkırdaklarda var olan ve burnun çökmesine neden olan sorunlar tespit edilmeli ve tekrar yapılandırmalı bir ameliyat ile burun nefes alabilir hale getirilmelidir. Bu yapılabildiği takdirde uyku apneli hastaların takip ve tedavisinde çok önemli bir adım atılmış olur.” şeklinde ifade ediyor.

Yumuşak damağa yönelik cerrahi bir müdahale ile horlama sorunu giderilmekte ve geceleriniz kabus olmaktan çıkmaktadır. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol