Bu haber kez okundu.

KKTC "KAÇAK ET" REZALETİ!

Mağusa’da polis operasyonuyla 741 kilo kaçak et ile 3 çöp poşeti domuz ve kuzu terbi ele geçirildi!

Polis ekiplerinin takibi sonucu 2 ayrı yerde eş zamanlı düzenlenen operasyonda, hem kaçak et sevkiyat yapanlara hem de Mehmet Çika’ya ait imalathaneye baskın yapıldı!

Belediye ekipleri kaçak et bulunan ve etlerin sağlık koşullarından aykırı muhafaza edildiği belirlenen Özçika isimli işyerine ait imalathaneyi mühürledi. Güney Kıbrıs’tan donmuş şekilde alınıp yasa dışı yollardan KKTC’ye geçirildiği tespit edilen 741 kilo dana fileti ise belediye ekipleri tarafından imha edildi. Polis düzenlenen operasyon sonucunda Güney Kıbrıs’tan yasal olmayan yollardan KKTC’ye et ithal eden Mehmet Çika, Hüseyin Özgüvenel ve Caner Asilkan’ı tutukladı.

Polis ekipleri çöplük yolunda Güney’den kaçak olarak ithal edilen donmuş etlerin çöp poşetleri içerisinde buzluğu olmayan  HN 805 plakalı van araçtan  FD 215 plakalı vana aktarıldığı sırada suçüstü yaptı. İmalathanede de kalıplar halinde çözülmeye bırakılmış dana fileto ve buzdolabı içerisinde sağlık koşullarından yoksun muhafaza edilen et, kıyma, terp ve iç organlar tespit etti.

Kıbrıs Rum Kesimi’nden donmuş şekilde kaçak ithal edilen dana filetler buzluksuz araçlarda ülkeye sokulurken, imalathaneye getirilmesi ile buzları çözülerek şeftali, köfte ve pastırma yapıldığı tespit edildi! Domuz terbi ile karıştırılarak hazırlanan şeftaliler ile kıyma yapılan etlerden üretilen köfteler de yeniden dondurularak marketlere dağıtıldığı belirlendi. Uzmanlar, donup çözüldükten sonra pek çok işlemden geçirilip yeniden buzdolaplarında donmuş olarak satışa sunulan şeftali ve köftelerle insan sağlığı için ciddi tehlikeler içerdiğini belirttiler.

El konulan kaçak etler belediyeye ait araçlarla Mağusa çöplüğüne götürülüp dozerle kazılan derin çukurlara gömülerek imha edildiler.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol