Bu haber kez okundu.

CAS ÇALIŞANLARINDAN OTURMA EYLEMİ!

Dev-İş Genel Başkanı Hasan Felek burada yaptığı konuşmada, "Öfkemiz çok büyük" dedi ve CAS'ta sendikalaşma ve toplu iş sözleşmesi hakkını korumak için burada olduklarını belirtti. CAS'ın yaklaşık 120 çalışanı olduğunu, yüzde 50 Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, yüzde 50 de İnkişaf Sandığı hissesi bulunduğunu ifade eden Felek, kamu kurumunda çalışan bu insanların sendikalaşma ve toplu iş sözleşmesi hakkının elinden alındığını savundu.

Felek, CAS Yönetim Kurulu’nun yaptığı bir toplantıda 40-45 kişinin durdurulması kararı aldığını ancak şimdi ilk etapta 13 kişinin işten durdurulması kararının eline ulaştığını ifade ederek, "Bunu kabul etmiyoruz. CAS çalışanları mağdur ediliyor buna izin vermeyeceğiz. Bizi greve zorluyorlar, CAS'ı özele devretmek istiyorlar, ama bu işin karşısında ölüm de olsa duracağız, ölümüne bu yolu yürüyeceğiz. Çalışanların haklarını koruyacağız"açıklamasını yaptı.

Siyasilerin kamu kuruluşlarından elini çekmesi gerektiğini söyleyen Felek, tek taleplerinin toplu iş sözleşmesi hakkının verilmesi ve çalışanların huzuru, güvencesi ve insanca çalışma koşullarına kavuşması olduğunu ifade etti.

Emek-İş Başkanı Koral Aşam da, CAS çalışanlarının haklarının yıllardır budandığını, özellikle KTHY'nin iflasıyla çok büyük mağduriyetler yaşadığını anlatarak, her dönemde faturanın çalışanlara kesildiğini kaydetti.

Çalışanların açlık sınırında çalışmalarına rağmen CAS yönetiminin toplu iş sözleşmesinden kaçtığını, sendikalaşmayı kabul etmediğini, çalışanlara istifa etmesi için baskı yaptığını ancak istifa ettiremeyince çalışanların işine son vermeye başladığını savunan Aşam, ilk etapta 13 kişinin işine son verildiğini ancak bu sayının 45 civarında olacağını söyledi.

İşten durdurmaların cep telefonuna gönderilen kısa mesajlarla duyurulduğunu, resmi belge verilmediğini de ifade eden Aşam, resmi belgeler alınca gerekli hukuksal mücadelenin ortaya konacağını kaydetti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol