Bu haber kez okundu.

Piyasalarda şok tablo: Konut çakıldı, otomobil durdu!

 

Operasyonların başladığı aralık ayı ile şubat arasındaki 3 aylık dönemde toplam bin 790 konut satışından elde edilen gelir ise 662 milyon lirada kaldı. Oysa bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 3 bin 998 konuttan 2 milyar 321 milyon lira olmuştu. Geçen yılın üç aylık aynı dönemine göre ise adette azalma yüzde 55.2, ciroda azalma ise yüzde 71.4 olarak gerçekleşti.

Gayrimenkul piyasasının önde gelen oyuncuları, genel olarak piyasada bir talep durgunluğu olduğunu doğrularken, bunu siyasi gerginlikler ve seçim zamanına girilmesine bağlıyor. Seçimler nedeniyle ortamın sıkça gerildiğine dikkat sektör oyuncuları, “Sonuçta hayatlarında her gün gayrimenkul almıyorlar, uygun ortamı beklemeleri normaldir” görüşünü belirtiyor.

HALUK SUR – Emlak GYO Yönetim Kurulu: Seçim nedeniyle gergin bir ortam var “Geçen yıl daha çok projenin lansmanını gerçekleştirdik. Ancak buna karşın işin teknik kısmının açıklaması iç piyasadaki düşüşü görmemizi engellemez. Şu anda piyasada seçim nedeniyle gerilen bir ortam söz konusu. Yurtiçi ve yurtdışında herkes 31 Mart sabahına kilitlendi.”

AZİZ TORUN – GYODER Başkanı: Yüksek tansiyon alım kararında etkili oluyor “Genel olarak bakıldığında satışlarda düşüş olduğu bir gerçek. Bunda öne çıkanlar faiz oranları ve mevsimlik etkiler de olsa şu anda seçim öncesi insanların beklemesidir. Seçimlerin atmosferi, siyasi söylemlerdeki tansiyon yüksekliği insanların kararlarını doğrudan etkiliyor.”

SÜLEYMAN ÇETİNSAYA – Artaş İnşaaat Y.K. Bşk.: Seçimlerin ardından satış normale döner “Şu anda Emlak Konut’un elinde satacağı proje pek kalmadı. Geçen yıl daha fazla proje satışa çıkmıştı, buradan bakıldığında rakamlar aslında normal. Satışlar beklentilerimizin altında olmasına karşılık yine de seçimlerin ardından normale döneceğini düşünüyoruz.”

UĞUR DUMANKAYA – Dumankaya İnşaat Y.K. Bşk.: Stabil olmayan bu durum endişelendiriyor ”Tüketicinin genel anlamda seçim sonuçlarına kilitlendiğini görüyoruz, bu anlamda konut talebinde bir yavaşlama var. Satışlarda genel bir istikrar söz konusu değil. Bir hafta iyibir hafta kötü geçiyor. Bu stabil ve sürdürülebilir bir noktada gitmiyor, bu durum bizi çok endişelendiriyor.”

UMUT DURBAKAYIM – Teknik Yapı Y.K. Üyesi: 2014 yılı için felaket senaryosu beklemiyoruz “Bizim satışlarımızda düşüş yok ama piyasada seçimler nedeniyle insanlar beklemede bulunuyor, genel bir durgunluk var. Seçim genel olarak piyasayı biraz düzene sokup şekillendirecektir. Piyasalarda istikrar aranıyor. Biz bu yıl için bir felaket senaryosu beklemiyoruz.”

Türkiye’de otomobil pazarı şubat ayında yüzde 27.5 daralırken, AB ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomobil pazarı, 2014 yılı ocak-şubat döneminde 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 6.3 arttı. AB ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomobil pazarı, 2014 yılı ocak-şubat döneminde 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 6.3 arttı ve toplam 1 milyon 862 bin 597 adet satış gerçekleşti. 2013’ün aynı döneminde ise 1 milyar 751 bin 821 adet satış gerçekleşmişti. Bu arada Türkiye şubat rakamlarına göre toplam satış listesinde 8’incilikten 10’uncu sıraya geriledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol