Bu haber kez okundu.

"ÖDENEKLER" TAVAN YAPTI!
Devlet'in "Örtülü ödenek" harcaması 7 ayda 1 milyarı solladı!

Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık’ın yetkisinde bulunan örtülü ödenek harcamaları yılın 7 aylık döneminde 1 milyar lira sınırını aşarak 1 milyar 55 milyon 396 bin liraya ulaştı. 7 aylık harcama 2014 yılının tamamında örtülüden yapılan harcamaya yaklaştı.

Hükümetin, darbe girişiminin ardından bütçe giderlerinde yaptığı olağanüstü kesinti ve tasarruf uygulamasından gizli hizmet harcamaları da nasibini aldı. Temmuz ayında gizli hizmet harcamaları hem bir önceki aya göre hem de geçen yılın temmuz ayına göre azalarak 156 milyon lira seviyesinde gerçekleşti. Gizli hizmet kaleminden geçen ay 164.8 milyon lira, geçen yılın temmuz ayında ise 236.2 milyon lira düzeyinde harcama yapılmıştı. Bu ayki düşüşe rağmen ilk 7 ayda gerçekleşen 1 milyar 55 milyon liralık harcama, örtülüde yeni bir rekor seviyesine gelindiğini ifade ediyor.

Temmuz ayında yaşanan tasarruf uygulamalarından, aylardır ciddi artış sergileyen güvenlik ve savunma harcamaları da etkilendi. Güvenlik ve savunmaya yönelik mal ve hizmet harcamaları bu yılın nisan ayından itibaren hızlı bir artışa girmiş, mart ayında 168 milyon lira olan bu harcamalar nisanda 305 milyon mayısta 430 milyon ve haziranda 497 milyon liraya kadar tırmanmıştı. Temmuz ayında güvenlik harcamaları da kısıldı, aylık harcama 227 milyon liraya kadar geriledi. Özellikle silah araç ve gereçleri ile savaş teçhizatı alımları haziran ayındaki 264 milyon lira seviyesinden 72 milyon liraya, mühimmat alımları 55 milyondan 44 milyon liraya çekildi. Savunma amaçlı ar-ge yatırımlarına ise temmuzda hiçbir ödeme yapılmadı. Buna karşılık silah araç ve savaş teçhizatlarının işletme masrafları 38 milyon liradan 45 milyon liraya, hizmet alımları da 4.7 milyon liradan 9.5 milyon liraya çıktı.

Kamunun yeni taşıt alımı, temmuzda uygulanan tasarrufa rağmen olağanüstü artış gösterdi. Haziran ayında taşıt alımına 95 milyon lira harcayan kamu kurumları temmuzda taşıta 269.5 milyon lira ödedi. Bu artış ise kamuya alınan uçak ve helikopterlerden kaynaklandı. Zırhlı araçlar dahil kara taşıtı alımı için yapılan harcama bir önceki aya göre 95 milyon liradan 52.9 milyon liraya geriledi. Buna karşılık hükümet temmuz ayında 216 milyon 620 bin lira ödeyip uçak ve helikopter alınca taşıt harcamaları olağanüstü yükselmiş oldu. Kamu kurumlarına bu yıl mart ayında 62 milyon, mayıs ayında da 1.1 milyon lira uçak ve helikopter alınmıştı. Bu alımlarla birlikte toplam havayolu taşıma aracına ilk 7 ayda ödenen tutar 279 milyon 71 bin liraya ulaştı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol