Bu haber kez okundu.

ABD YENİ BAŞKANINA KAVUŞTU!

Irkçı söylemleri, ayrıştırıcı dili, aşırı uç mesajlarıyla mevcut düzene karşı ve öfkeli kesimi arkasına alan Cumhuriyetçi Donald Trump, Amerikan başkanlık yarışında Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton’ı geçti ve ABD'nin yeni Başkanı oldu!

Clinton, saat 02.30 civarı Trump’ı arayarak yenildiğini kabul etti. Seçimi döndüren, Trump’ı Pensilvanya, Michigan ve Wisconsin’de destekleyen mavi yakalılar oldu.

Trump’ın tecrübeli bir ekibi olmadan tek kişilik bir şov şeklinde yürüttüğü kampanyasına karşı son derece profesyonel, kalabalık bir ekiple organize bir şekilde çalışan, halktan 300 milyon doların üzerinde bağış toplayan, basınla ilişkilerden miting programlarına şimdiye kadarki en sofistike kampanyalardan birini gerçekleştiren Hillary’nin handikabı ise tabanına sandığa gidecek bir heyecan aşılayamaması oldu. Anketlerde de Hillary’nin önde olduğu ve seçimi rahat kazanacağı düşünüldüğünden, Hillary’ye oy atacak büyük kesimler oy kullanmaya gitmedikleri düşünülüyor.

Özellikle Obama’nın 2008 ve 2012 kampanyalarında güç aldığı en önemli gruplardan olan siyahların oy verme oranının beklenenin çok altında çıkması Hillary’yi vuran en büyük dezavantajlardan biriydi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol